Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Kategoria: Szlak znakowany
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Szlak Rowerowy Orlich Gniazd
Oznaczenie trasy
 
POI
Informacja turystyczna 
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Biuro podróży 
Gastronomia 
Nocleg 
Oferta turystyczna 
Rozrywka 
Wypożyczalnia 
Zdrowie i uroda 
Centra kongresowo wystawiennicze 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Profil wysokościowy trasy:
Pokaż na mapie
Skąd:
Częstochowa - Kraków
Dokąd:
Kraków - Częstochowa

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych. Przebiega przez województwo śląskie i małopolskie łącząc Częstochowę z Krakowem. Szlak ma dwa warianty: pieszy (168,9 km) oraz rowerowy (190 km).

Lista obiektów na Rowerowym Szlaku Orlich Gniazd: 

 1. Sanktuarium NMP na Jasnej Górze w Częstochowie 
 2. Zamek Olsztyn 
 3. Dolina Wiercicy - Złoty Potok 
 4. Strażnica obronna w Przewodziszowicach 
 5. Zamek Mirów
 6. Zamek Boblice 
 7. Zamek Bąkowiec Zawiercie-Skarżyce
 8. Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu
 9. Ruiny strażnicy w Ryczowie 
 10. Zamek Pilcza i Rezerwat Smoleń
 11. Zamek Bydlin 
 12. Zamek w Rabsztynie 
 13. Zamek Tenczyn w Rudnie 
 14. Wawel 

PRZEBIEG 

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd rozpoczyna się w Częstochowie a dokładnie przy dworcu PKP. Następnie prowadzi on w kierunku Olsztyna i tym samym pierwszego na trasie zamku który znajduje się na wzgórzu, jest on przez to pięknie położony co dodaje urokowi temu miejscu. Po pewnym czasie dojeżdżamy do miejscowości Złoty Potok gdzie znajduje się Pałac Raczyńskich, Dworek Krasińskich, Staw Amerykan, znana w okolicy Pstrągarnia, Dolina Wiercicy czy Diabelskie Mosty. Wyruszając w dalszą część drogi kierujemy się na południe Jury Krakowsko - Częstochowskiej, znajdują się tu mniej znane z Orlich Gniazd: pozostałości zamku Ostrężnik oraz ruiny strażnicy w Przewodziszowicach.

Następnie docieramy do dwóch leżących nieopodal siebie zamków w Bobolicach i Mirowie. Bardzo malowniczy rejon obu warowni to zresztą kolejne miejsce, gdzie warto zatrzymać się dłużej. Jadąc dalej na południe dojeżdżamy do Podlesic. Ta znana miejscowość jurajska, stanowiąca bazę noclegową i gastronomiczną dla turystów przemierzających Wyżynę, jest dobrym miejscem odpoczynku. Warto pozostawić tutaj rowery i przespacerować się na widokową Górę Zborów oraz do Jaskini Głębokiej.


Stąd szlak prowadzi w kolejne atrakcyjne miejsca, przebiegając obok ruin zamku w Morsku, następnie do Kromołowa gdzie można zwiedzić zrewitalizowane źródła Warty i wreszcie docieramy do najbardziej znanego Orlego Gniazda, wspaniałego Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Później trasa prowadzi przez bardzo malownicze obszary niewielkich wzniesień, przebiegając przez wieś Ryczów, gdzie istniała niewielka średniowieczna strażnica obronna. Ostatnim punktem na śląskim odcinku Szlaku Orlich Gniazd jest miejscowość Smoleń, znana z charakterystycznych ruin zamku wznoszących się ponad lasami stożkowatego wzgórza.


Podróżując szlakiem rowerowym Orlich Gniazd w części województwa małopolskiego z północy na południe, opuszczając ruiny zamku w miejscowości Smoleń przemierzamy malowniczą Dolinę "Wodącą" z pasmem skał zegarowych i docieramy do ruin zamku w miejscowości Bydlin. Dalej czekają nas zalesione bukami wzgórza w pobliżu miejscowości Jaroszowiec takie jak "Ostra Góra" i Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Wędrując w kierunku południowym szlak doprowadza nas do miejscowości "Rabsztyn" z górującymi nad okolicą ruinami zamku. Szlak kolejno prowadzi nas przez Miasto Olkusz do wsi Racławice gdzie zobaczymy drewniany kościół położony na Szlaku Architektury Drewnianej woj. małopolskiego. Nieopodal udając się w dalszą drogę dotrzemy do kolejnego drewnianego kościoła w miejscowości Paczółtowice. Szlak prowadzi dalej przez Dolinę Eliaszówki na trenie której położony jest w niezwykle urokliwym miejscu we wsi Czerna Klasztor Karmelitów z 1629 roku.

Obok klasztoru znajdują się relikty Diabelskiego Mostu. Czerwony szlak ze wsi Czerna prowadzi kolejno do miejscowości Krzeszowice oraz wsi Rudno gdzie znajdują się jedne z najpotężniejszych ruin zamku na Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Spod zamku "Tęnczyn" udajemy się w stronę Krakowa mijając po drodze "Bukową Górę" i "Dolinę Grzybowską" kończąc naszą przygodę na jurajskim rowerowym Szlaku Orlich Gniazd przy osiedlu "Cichy Kącik" w dzielnicy Krowodrza.

OZNAKOWANIE SZLAKU ORLICH GNIAZD

Całkiem nowe, bardzo dobre oznakowanie części śląskiej i małopolskiej pozwala pokonać szlak bez zaglądania do mapy. Na trasie spotkać można znaki z kilometrażem do najbliższych miejscowości oraz, co bardzo ważne z punktu widzenia turysty, tabliczki z odległością i kierunkiem jazdy do pobliskich atrakcji turystycznych. 

DOJAZD
Ze względu na dużą odległość między początkiem i końcem szlaku optymalną opcją dojazdu będzie pociąg. Zarówno Częstochowa jak i Kraków obsługują wiele połączeń kolejowych. Można również pokonać wybrany odcinek Szlaku Orlich Gniazd zaczynając np. z Żarek Letniska, Zawiercia lub Myszkowa dokąd również można dojechać pociągiem.

Spodobał Ci się ten szlak? Zobacz też:

Więcej tras rowerowych po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdziesz tutaj:

 

Główny sposób pokonania trasy
    Poziom trudności Czas podrózy [min] Dodaj do planera
rowerowy średni 660.00 [min]
Dodaj do planera
Inne możliwe sposoby pokonania trasy
    Poziom trudności Czas podrózy [min] Dodaj do planera
pieszy łatwy 2,700.00 [min]
Dodaj do planera
Szczegółowe parametry trasy
Nazwa Wartość
CAŁKOWITY DYSTANS [KM] 185.01
CAŁKOWITY DYSTANS PODJAZDÓW [KM] 85.96
CAŁKOWITY DYSTANS ZJAZDÓW [KM] 90.72
CAŁKOWITY DYSTANS PO PŁASKIM TERENIE [KM] 8.32
SUMA PODJAZDÓW 2,041.00
SUMA ZJAZDÓW 2,074.00
MINIMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 204.00
ŚREDNIA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 350.00
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 464.00
Szlak Rowerowy Orlich Gniazd:
Miasta na szlaku Częstochowa; Olsztyn; Zrębice; Złoty Potok; Ostrężnik; Czatachowa; Mirów; Bobolice; Podlesice; Morsko; Kromołów; Podzamcze; Ryczów; Smoleń; Bydlin; Jaroszowiec; Olkusz; Paczółtowice; Krzeszowice; Rudno; Brzoskwinia; Szczyglice; Kraków.
Długość szlaku 190.00 [KM]
Regiony turystyczne Jura Krakowsko-Częstochowska
W pobliżu
Częstochowa
0.16 km
Częstochowa
0.25 km
Częstochowa
0.32 km
Zakwaterowanie w pobliżu
Częstochowa
0.24 km
Częstochowa
0.24 km
Częstochowa
0.24 km
Częstochowa
0.26 km
Częstochowa
0.53 km
Gastronomia w pobliżu
Częstochowa
0.25 km
Częstochowa
0.29 km
Częstochowa
0.39 km
Częstochowa
0.40 km
Częstochowa
0.43 km