Liswarciański Szlak Rowerowy (północno - zachodnia część woj. śląskiego)
Kategoria: Szlak znakowany
Liswarciański Szlak Rowerowy (północno - zachodnia część woj. śląskiego)
Oznaczenie trasy
 
POI
Aktywnie 
Dziedzictwo kulturowe 
Przyroda 
Gastronomia 
Nocleg 
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Profil wysokościowy trasy:
Pokaż na mapie
Skąd:
Woźniki
Dokąd:
Wąsocz Górny

Trasy rowerowe na Śląsku to jeden z najciekawszych tematów ostatnich lat. Kto nie lubi wsiąść na rower i pokonać bezdroży na dwóch kółkach?
Poniżej znajdziecie odpowiedź na pytanie gdzie ruszyć na rower.

Przebieg trasy

Liswarciański Szlak Rowerowy liczy 108 km długości, oznaczony jest kolorem niebieskim i znajduje się w północno-zachodniej części województwa śląskiego. Rozpoczyna się w Woźnikach i prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty, według wielu kajakarzy znajdującej się w gronie najciekawszych turystycznie rzek w Polsce, aż do Wąsosza Górnego w powiecie kłobuckim, na granicy z woj. łódzkim. Trasa jest długa, dlatego wymagająca fizycznie. Dodatkowo trudna pod względem logistycznym, więc często rozkładana na 2 dni, ale zdecydowanie warta przejechania. Szlak prowadzi przez spokojne tereny, dlatego odcinkowo może on być dobrą propozycją dla dzieci.


Lubsza, fot. Damian Berłowski www.roweremposlasku.pl

Nawierzchnia na trasie

Liswarciański Szlak Rowerowy poprowadzony jest głównie asfaltowymi drogami lokalnymi o małym natężeniu ruchu (80%). Pozostałą część stanowią drogi rowerowe (6%), drogi leśne i polne o nawierzchnie gruntowej (8%) i szutrowej (4%), a także mało przyjazne rowerzystom drogi kamieniste, piaszczyste i z płyt ażurowych, które łącznie mają ok. 2,5km długości. Na takich nawierzchniach dobrze sprawdzi się rower crossowy lub trekkingowy.

Wąsosz, fot. Damian Berłowski www.roweremposlasku.pl

Oznakowanie

Oznakowanie szlaku jest bardzo dobre. Oprócz znaków kierunkowych spotkać można również tabliczki z ilością kilometrów do kolejnych miejscowości, a także mapy szlaku znajdujące się przy miejscach przyjaznym rowerzystom. MORy są zadaszone, mają stół, ławki, a obok stojaki rowerowe z logo szlaku.Woźniki, fot. Damian Berłowski www.roweremposlasku.pl

Warto zobaczyć

Liswarciański Szlak Rowerowy łączy w sobie walory rekreacyjne i krajoznawcze. Wzdłuż rzeki Liswarty, szlak charakteryzuje się szczególnymi walorami krajobrazowymi, które najlepiej chłonąć z perspektywy rowerowego siodełka. W wielu miejscach szlak prowadzi w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki, wśród łąk, wiekowych lasów, malowniczych zbiorników wodnych w Lisowie i Piłce oraz przez urokliwe tereny Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”.


Kamińsko, fot. Damian Berłowski www.roweremposlasku.pl 

Na trasie szlaku można zobaczyć obiekty związane z historią tego regionu. W Woźnikach i Lubszy pomniki Józefa Lompy przypominają o zasłużonym górnośląskim działaczu i poecie, a cmentarz żydowski i ruiny synagogi o historii społeczności żydowskiej w Krzepicach. Przez Woźniki, Lubszę, Boronów oraz Lisów prowadzi niebieski, pieszy szlak Józefa Lompy.  Trasę przebyć można w całości w 3-4 dni, albo też wybrać jej fragmenty w formie krótszych wycieczek.

Krzepice, ruiny synagogi fot. Damian Berłowski, www.roweremposlasku.pl

Krzepice, kościół pw. św. Jakuba Apostoła, fot. Damian Berłowski, www.roweremposlasku.pl

Na trasie Liswarciański Szlak Rowerowy znajduje się również drewniany kościół pw. Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Boronowie (Szlak Architektury Drewnianej województwa śląskiego), a także liczne młyny wodne i przydrożne figurki św. Jana Nepomucena.


Kościół w Boronowie fot. Damian Berłowski www.roweremposlasku.pl

Według tradycji ludowej Jan Nepomucen chronił pola i zasiewy przed powodzią i suszą, dlatego jego figury można spotkać przy drogach w sąsiedztwie rzek.

Dojazd do trasy

Liswarciański Szlak Rowerowy jest szlakiem liniowym wzdłuż rzeki, a miejscowość początkowa (Woźniki) i końcowa (Wąsosz Górny) nie mają dworca kolejowego. Ciężko tu dojechać pociągiem!

Najlepszą opcją jest załatwienie sobie kierowcy, który rano zawiezie Was do Woźnik, pojedzie pozwiedzać Częstochowę, a na koniec dnia odbierze Was z Wąsosza. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę to można skorzystać z najbliższych dworców kolejowych i wydłużyć trasę o dojazd.

Najbliżej Woźnik, bo ok. 18 km, znajdują się dworce kolejowe Żarki-Letnisko i Myszków Nowa Wieś. Na obu tych dworcach zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich, jadące z Katowic do Częstochowy. Trudniej jest znaleźć dworzec kolejowy w okolicach Wąsosza Górnego. Najbliżej wydają się być Krzepice. Najkrótsza trasa to ok. 25km. Do Krzepic natomiast nie dojeżdżają pociągi Kolei Śląskich, ale zatrzymują się tam pociągi regionalne, jeżdżące z Tarnowskich Gór do Wielunia. Dworzec PKP w Częstochowie znajduje się ok. 38 km od Wąsosza Górnego i ok. 33 km od Woźnik.

Jeśli natomiast nie zależy Wam, aby przejechać cały Liswarciański Szlak Rowerowy to możecie skorzystać z dworca w Boronowie, znajdującego się bezpośrednio przy szlaku. Zatrzymują się tu pociągi regionalne z Tarnowskich Gór do Wielunia. Jeśli zaczniecie w Boronowie, a skończycie w Krzepicach to Wasza trasa wyniesie ok. 52km. To jest dobra propozycja na jednodniową wycieczkę Liswarciańskim Szlakiem Rowerowym.

Jakie są jeszcze inne możliwości? Połączenie Liswarciańskiego Szlaku Rowerowego z czerwonym szlakiem Folga na Zakolu. Szlak łącznikowy między tymi szlakami znajduje się w Brzózkach za Popowem. Czerwonym szlakiem Folga na Zakolu można dojechać do Kłomnic, a tam zatrzymują się pociągi, jadące do Częstochowy. Inną opcją jest propozycja na kilkudniową wyprawę rowerową, której trasę można ułożyć w formie pętli, rozpoczynając i kończąc w Częstochowie: Śląskie i jego zielone oblicze! Częstochowska pętla przez Lasy nad Górną Liswartą. Dzięki temu jeszcze lepiej pozna się północno-zachodnią część województwa śląskiego, a także rozwiąże się problem dojazdu.

Więcej przeczytasz na blogu Rowerem Po Śląsku: Liswarciański Szlak Rowerowy

 

Więcej przeczytasz na blogu Rowerem Po Śląsku: www.roweremposlasku.pl/liswarcianski-szlak-rowerowy

Czytaj też na blogu portalu slaskie.travel: Rowerowo w okolicy Koszęcina

Spodobała Ci się ta trasa? Zobacz też: 

 Więcej tras rowerowych po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdziesz tutaj:

Główny sposób pokonania trasy
    Poziom trudności Czas podrózy [min] Dodaj do planera
rowerowy średni 432.00 [min]
Dodaj do planera
Szczegółowe parametry trasy
Nazwa Wartość
CAŁKOWITY DYSTANS [KM] 107.22
CAŁKOWITY DYSTANS PODJAZDÓW [KM] 51.63
CAŁKOWITY DYSTANS ZJAZDÓW [KM] 55.45
CAŁKOWITY DYSTANS PO PŁASKIM TERENIE [KM] 0.14
SUMA PODJAZDÓW 509.00
SUMA ZJAZDÓW 512.00
MINIMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 184.00
ŚREDNIA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 247.00
MAKSYMALNA WYSOKOŚĆ [M N.P.M.] 366.00
Liswarciański Szlak Rowerowy (północno - zachodnia część woj. śląskiego):
Miasta na szlaku Boronów, Krzepice, Lubsza, Woźniki
Długość szlaku 107.22 [KM]
W pobliżu
Zakwaterowanie w pobliżu
Koziegłowy
6.60 km
Gastronomia w pobliżu
Koziegłowy
6.00 km
Koziegłowy
6.45 km