Rowerem przez Śląsk Cieszyński i Beskidy - propozycje tras

Autor:
Natalia ŚOT
Data publikacji:
09 Czerwiec 2020
Odsłuchaj tekst

Śląsk Cieszyński to subregion usytuowany w Polsce i Czechach, obejmujący południowo-wschodnią część Śląska, skupiony wokół miasta Cieszyn i rzeki Olzy. Malownicza dolina Brennicy i Wisły zachęcają do odwiedzin o każdej porze dnia i roku. Obszar ten szczególnie upodobali sobie turyści aktywni. Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego cechują się bardzo silnym poczuciem tożsamości regionalnej. Wyjątkowość tego obszaru zachęcamy poznać przemierzając wybrane trasy i szlaki rowerowe, z których polecane prezentujemy poniżej.

Do wycieczek w Beskidy nie trzeba nikogo specjalnie namawiać, gdyż malowniczość, dostępność tych gór dla turystów o różnym stopniu sprawności fizycznej i wspaniałe zabytki, które można podziwiać w mijanych wsiach i miastach, są znane każdemu. Beskidy są wyjątkowym regionem województwa śląskiego również dlatego, że o każdej porze roku można tu znaleźć coś dla siebie. Beskidy to także mekka dla rowerzystów, nie tylko typowo górskich. 

ŚLĄSK CIESZYŃSKI

1. WIŚLANA TRASA ROWEROWA

To trasa ogólnopolska w który zaangażowanych jest kilka województw. Trasa rozpoczyna się w Beskidzie Śląskim – w Wiśle, u źródeł największej polskiej rzeki. W woj. śląskim prowadzi aż do granicy z małopolską na długości ok. 80 km. Jest jednolicie oznakowana na obszarze dwóch województw, co umożliwia sprawny ruch turystów rowerowych na odcinku ponad 200 km. To jedna z najdłuższych tras w Województwie Śląskim, jednak jej pokonanie można podzielić na kilka odcinków.

TRASA w woj. śląskim: Wisła - Ustroń - Skoczów - Ochaby Wielkie - Strumień - Zabrzeg - Czechowice Dziedzice - Dankowice

DŁUGOŚĆ TRASY w woj. śląskim: ok. 80 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

2. ROWEREM PRZEZ ŻABI KRAJ - PĘTLA MAŁA 

Żabi Kraj to obszar na terenie Śląska Cieszyńskiego wyjątkowo bogaty w tradycje rybackie sięgające wielu wieków. To także niezwykły obszar pod kątem turystyki rowerowej chociaż przez wielu turystów jeszcze nieodkryty. 

TRASA PĘTLI MAŁEJ: Cieszyn - Dzięgielów - Ustroń - Skoczów - Dębowiec - Cieszyn

DŁUGOŚĆ TRASY: 53 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

3. ROWEREM PRZEZ ŻABI KRAJ - PĘTLA DUŻA

Start pętli dużej również można zaplanować w Cieszynie. Pierwszy etap aż do Skoczowa pokrywa się z małą pętlą. Decyzję o tym, którą pętlę kontynuować możemy podjąć w Skoczowie. Pętla duża wymaga dużej sprawności oraz doświadczenia polecana jest zatem wprawionym rowerzystom.


Zebrzydowice, Staw Młyńszczok

TRASA PĘTLI DUŻEJ: Cieszyn - Dzięgielów - Ustroń - Skoczów - Ochaby Wielkie - Zarzecze - Strumień - Pielgrzymowice - Zebrzydowice - Cieszyn

DŁUGOŚĆ TRASY: 108 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

4. ŻELAZNY SZLAK ROWEROWY

Żelazny Szlak Rowerowy (cz. Železná cyklotrasa) to 55-kilometrowa pętla rowerowa na granicy Polski i Czech. Jej przebieg prowadzi przez gminy: Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice, a także czeską Karvine i Petrovice u Karvine. Asfaltowy przebieg sprawi, że poradzą sobie z nim nawet mało doświadczeni rowerzyści a podróż przez tereny przygraniczne 2 państw sprawia, że na cel wybiera go sobie wielu rowerzystów.

TRASA po stronie polskiej: Godów - Moszczenica - Jastrzębie Zdrój - Marklowice Górne - Wymysłów
TRASA po stronie czeskiej: Karvina - Piotrowice przy Karvinie

DŁUGOŚĆ TRASY: 55 km (krótszy wariant trasy: 34 km)

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

5. PĘTLA ROWEROWA ISTEBNA - KONIAKÓW - JAWORZYNKA - ISTEBNA

Istebna to jedna z miescowości Trójwsi Beskidzkiej. Urokliwa miejscowość w woj. śląskim ściągająca wielu turystów, to również dobry teren dla rowerzystów. Chociaż teraz i górskie przewyższenia czasem potrafią dać w kość to obecnie w wielu wypożyczalniach skorzystać można w rowerów elektrycznych, które umożliwą nam przejazd nawet najbardziej wymagającej trasy.

jaworzynka

TRASA: Istebna - Koniaków - Jaworzynka - Koniaków 

DŁUGOŚĆ TRASY: ok. 30 km. 

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

6. NA ROWERZE PRZEZ ŚLĄSK CIESZYŃSKI

Wycieczka rowerowa po zachodnich terenach Śląska Cieszyńskiego. Trasa jest krótka, łatwa i w całości pokrywa się z żółtym szlakiem rowerowym, który przebiega przez Kaczyce, Kończyce Wielkie i Kończyce Małe. Szlak prowadzi po mało ruchliwych drogach publicznych, a także niemal 2-kilometrowym odcinkiem drogi leśnej, dlatego lepiej sprawdzi się rower crossowy, trekkingowy i gravelowy.  Trasa liczy 20 km i nie ma dużych przewyższeń, więc powinni poradzić sobie z nią nawet początkujący rowerzyści.  

Trasa: Kończyce Małe – Kończyce Wielkie – Odnóżka – Podlesie – Kaczyce – Kaczyce Górne – Kończyce

DŁUGOŚĆ TRASY: 19 km.  

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.  

 

7. ŚLADAMI STROJU CIESZYŃSKIEGO NA ROWERZE

Propozycja wycieczki rowerowej opartej na szlaku rowerowym „Śladami Stroju Cieszyńskiego”. Szlak oprócz wartości kulturowych ma charakter widokowy, dlatego to idealna opcja dla miłośników pięknych panoram. Trasa prowadzi przez pagórkowate tereny Pogórza Śląskiego z przepięknymi widokami na Beskid Śląski. Podjazdy mogą sprawić trudność, więc to wycieczka dla minimum średniozaawansowanych rowerzystów o dobrej kondycji fizycznej.

Trasa: Skoczów – Kisielów – Godziszów – Goleszów – Puńców – Dzięgielów – Cisownica – Kozakowice Dolne – Skoczów

DŁUGOŚĆ TRASY: 45 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.  

 

8. WIŚLANA TRASA ROWEROWA SKOCZÓW-WISŁA

Rekreacyjno-widokowa trasa rowerowa poprowadzona wzdłuż rzeki Wisły. Wycieczka rozpoczyna się w Skoczowie i szlakiem Wiślanej Trasy Rowerowej przebiega przez Ustroń i Wisłę. Szlak jest dobrze oznakowany i trudno zboczyć z trasy. Prowadzą znaki typu R4, czyli pomarańczowa tabliczka z czarnym rowerem i logo WTR. 

Trasa: Skoczów – Harbutowice – Hermanice – Ustroń – Jaszowiec – Wisła

DŁUGOŚĆ TRASY: 21 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

9. WIŚLANA TRASA ROWEROWA SKOCZÓW - GOCZAŁKOWICE

Malownicza trasa z pięknymi widokami na Beskid Śląski, której kierunek wyznacza rzeka Wisła. Płaski teren i mały ruch samochodowy, sprawia że to nie jest wymagająca wycieczka i powinni poradzić sobie z nią nawet początkujący rowerzyści. Bez pierwszych 500 metrów i ostatnich 3km wycieczka prowadzi Wiślaną Trasą Rowerową, która jest dobrze oznakowana pomarańczowymi tabliczkami z logo szlaku.

Trasa: Skoczów – Kiczyce – Ochaby – Drogomyśl – Zabłocie – Zarzecze – Zabrzeg – Czechowice Dziedzice – Goczałkowice Zdrój

DŁUGOŚĆ TRASY: 47 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

10. WIDOKOWA PĘTLA PO BESKIDZIE ŚLĄSKIM

Wycieczka liczy 28 km i przebiega przez południowe tereny Wisły, zahaczając nieco o Istebną. Trasa przeznaczona jest dla miłośników gór i pięknych panoram. Dla rowerzystów o dobrej kondycji i doświadczeniu na wycieczkach rowerowych, ale także dla tych, którzy chcą się sprawdzić w górach na rowerze. Jest to jedna z łatwiejszych tras rowerowych w Beskidzie Śląskim i bardzo możliwe, że najbardziej widokowa.

Trasa: Wisła Cieńków  – Barania Góra – Zadni Groń - Wisła Cieńków

DŁUGOŚĆ TRASY: 28 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

Czytaj więcej o Śląsku Cieszyńskim przeczytasz na stronie: http://slaskcieszynski.travel

 

BESKIDY 

1. TRASA ROWEROWA: BESKID ŻYWIECKI - MILÓWKA, RAJCZA, RYCERKA DOLNA, RYCERKA GÓRNA, MŁADA HORA, UJSOŁY

Rowerowa pętla ma 59km długości, ale ułożona jest w taki sposób aby można było skorzystać z jej kilku krótszych wariantów. Dzięki temu jest ona odpowiednia dla każdego rowerzysty. Zarówno tego zaawansowanego o świetnej kondycji, jak i tego początkującego, a nawet dziecka.

TRASA: miejscowości na pętli północnej: Milówka - Nieledwia - Rajcza 23 km

TRASA: miejscowości na pętli południowej: Rycerka Dolna - Rycerka Górna - Ujsoły 36 km

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

 

2. ROWEREM PRZEZ BESKID ŻYWIECKI

Rowerowa pętla po Beskidzie Żywieckim ma 37 km długości i jest propozycją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, którzy radzą sobie kondycyjnie i technicznie z ciężkimi górskimi podjazdami. Dla tych, którzy lubią góry oraz malownicze panoramy. Większość trasy to asfaltowe drogi publiczne o małym natężeniu ruchu, pozostałą część stanowią drogi w terenie (30%) i drogi rowerowe (7%). Wymagany rower górski na szerszych oponach.

TRASA: Rajcza - Rycerka Dolna - Rycerka Górna - Schronisko PTTK na Przegibku - Młada Hora - Ujsoły - Rajcza 

DŁUGOŚĆ TRASY: 37 km

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania. 

 

3. DOOKOŁA BIELSKA-BIAŁEJ NA ROWERZE 

Propozycja 53-kilometrowej pętli rowerowej dla tych, którzy lubią górskie widoki oraz nawierzchnię asfaltową pod kołem. Ponad 86% trasy prowadzi ulicami o małym natężeniu ruchu samochodowego, 12% to wydzielona infrastruktura rowerowa, a pozostała część to krótkie odcinki gruntowe i chodnik. Kierunek jazdy wyznaczają oznakowania szlaku rowerowego Dookoła Bielska-Białej. Jest to szlak miejski oznaczony kolorem niebieskim i numerem 001. Przez dużą ilość podjazdów trasa jest przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych rowerzystów, także kolarzy, dla których szlak może być dobrą trasą treningową.  

TRASA: Bielsko Biała - Pisarzowice - Kozy - Jaworze - Międzyrzecze Górne - Mazańcowice - Bielsko Biała 

DŁUGOŚĆ TRASY: 53 km

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

4. ROWEREM WZDŁUŻ SOŁY

Trasa o długości 19 km z Rajczy przez Milówkę i Węgierską Górkę, która idealnie sprawdzi się na wycieczkę rowerową z dziećmi. Prowadzi doliną rzeki Soły, więc jest płaska, ale otaczają ją piękne górskie krajobrazy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, co jest jej największą zaletą.

Trasa: Rajcza – Milówka – Cisiec – Węgierska Górka – Cięcina

DŁUGOŚĆ TRASY: 19 km.

Szczegółowy opis trasy wraz ze śladem GPX do pobrania.

Wyświetlenia:  11442
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)